چگونه نظافت منزل را سریع تر انجام دهیم؟ بخش اول

تمیز کردن خانه تنها به خانه تکانی سال نو محدود نمی شود. ممکن است شما در هفته ی پیش رو مهمانی داشته باشید ، همان طور که می دانید هنگام وارد شدن به یک خانه تنها وسایل گران قیمت مثل فرش و مبل و… به چشم نمی آید ، بلکه مسائلی از جمله نظافت نیز بسیار مورد اهمیت واقع می شود.
در صورتی که این خانه تمیز و مرتب نباشد، مثلا لکه ای روی فرش باشد، ظرف ها کثیف باشد و اتاق ها به هم ریخته باشد یا گرد و غبار روی وسایل دیده شود، به هیچ عنوان آن خانه مکان راحتی برای میهمان ها و اعضای خانواده نخواهد بود و باعث مشکلات روحی برای اعضای آن محیط می شود و انگیزه و تمایلی برای حضور طولانی مدت در آنجا به وجود نخواهد آورد.
در این مقاله با هم به صورت گام به گام به تمیز کردن بخش های مختلف خانه خواهیم پرداخت.
قالیشویی: چگونه از فرش هایمان مراقبت کنیم.
(زیر مجموعه ی خدمات خانگی)
شست و شوی فرش:
*در مرحله اول باید از یک جاروبرقی با مکش بالا استفاده کنید و گرد و غبار را از لا به لای تاروپود فرش خود بیرون بکشید. اگر این گرد و غبار ها در میان پرز ها باقی بماند، ممکن است باعث چرک تاب شدن فرش شما شود.
* برای کشیدن شامپوی مخصوص به روی فرش از برس هایی با بافت نرم استفاده کنید، برس های سیمی و یا زبر به تار و پود فرش شما آسیب می زند.این یکی از نکاتی است که باید بسیار به آن توجه کنید.
*برای درست کردن محلول شست و شو حتما از آب ولرم استفاده کنید، آب داغ بافت فرش را دچار آسیب می کند و آب سرد هم قدرت پاک کنندگی زیادی ندارد پس بهترین گزینه آب ولرم است.
*یکی دیگر از نکات بسیار مهم انتخاب شامپو فرش مناسب است. این انتخاب بستگی به جنس فرش شما دارد. شامپو فرش هایی با درصد پایین خاصیت اسیدی و فاقد جوهر نمک برای شما در اولویت هستند.

لکه برداری فرش
*پاک کردن لکه های تازه: پیش از تمیز کردن فرش حتماً خوب جارو بزنید تا گرد و غبار آن گرفته شود، با مقداری ماست لکه‌هایی را که تازه روی فرش به وجود آمده پاک کنید مخصوصا لکه های چای و نسکافه، برای این منظور ماست را روی سطح لکه بریزید و با یک قاشق جمع کنید و در صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید سپس با دستمال تمیز ،خوب خشک نمائید.
*پاک کردن سریع لکه فرش: فراموش نکنید که اگر لکه بر روی فرش بیش از یکی دو روز بماند ثابت می‌شود پس توصیه می‌شود لکه را هر چه زودتر با مواد پیشنهاد شده پاک کنید.
*پاک کردن لکه‌ های قدیمی از فرش: برای رفع لکه ‌های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده‌اید، مقداری کف خمیر ریش روی محل لک بریزید سپس محل را با پارچه‌‌ای مرطوب بمالید و بعد آن را با دستمال خشک تمیز کنید، محل لک را با پارچه ی تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی آن قرار دهید ، هر گاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی رطوبت فرش از بین برود.
چگونه مبل را تمیز کنیم؟
ابتدا روی سطح مبل جارو بکشید تا از هرگونه گردوغبار و خرده‌ریزها تمیز شود. تمام شیارهای مبل را با قطعه‌ی باریک و بلند جاروبرقی تمیز کنید. بالشتک‌ها را بردارید و زیر آنها را جارو کنید.
حال باید گردوغباری را که به سطح مبل چسبیده و با جارو برطرف نشده است، تمیز کنید. برای این کار، از یک برس سفت و محکم استفاده کنید و آن را محکم روی سطح مبل بکشید. مراقب باشید برس را آن‌قدر محکم نکشید که پارچه‌ی مبل خراب شود.
کرک‌ها و موها به‌طور کامل با جارو برطرف نمی‌شوند. برخی جاروبرقی‌ها برای این کار قطعات مخصوصی دارند؛ بااین‌حال بهتر است از غلتک مخصوص این کار استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که همه‌ی موها و کرک‌ها جمع شده‌اند. سرتاسر مبل را با این روش تمیز کنید.
ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *