چگونه نظافت منزل را سریع تر انجام دهیم؟ بخش دوم


تمیز کردن کف خانه
یکی از نکاتی که به شما در تمیز ماندن کفپوش هایتان بسیار کمک می کند استفاده از پادری است، استفاده کردن از یک تکه فرش کوچک یا حتی موکت موجب می شود تا شما به هنگام ورود به خانه بسیاری از آلودگی ها مثل خاک، شن، گل، سنگ ریزه و… را با کفش هایتان وارد خانه نکنید و این امر در تمیز ماندن فضای خانه بسیار موثر است.
گاهی اوقات چربی و مواد دیگری روی کف هستند ، اما ما قادر به دیدن آنها نیستیم. بهترین راه برای تمیز کردن آن ها، استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم است.در ظرفی مایع ظرفشویی و آب را با هم ترکیب کنید و با استفاده از دستمال یا حوله به تمیز کردن تمام منطقه بپردازید. به یاد داشته باشید که روی قسمت‌هایی که تمیز شده‌اند قدم نگذارید و تا بیست دقیقه از راه رفتن در آن نقاط بپرهیزید. البته این کار ممکن است باعث سر شدن سرامیک‌ها شود. در صورتی که این اتفاق افتاد می‌توانید با دستمال مرطوب روی نواحی شسته شده بکشید.
نکته ی بعدی تمیز کردن روزانه ی کف خانه است که در دوام و همچنین زیبایی کفپوش ها بسیار مؤثر است. آلودگی ها باید به سرعت با کمک جارو یا جاروبرقی و در صورتی که مایع باشد باکمک تی شوی پاک شود تا پس از گذشت مدتی از آن مجبور به خراشیدن و کارهای دیگر نباشید. زمین های به صورت پارکت و موزاییک و … قبل از شست وشو با مایع و شست وشوی مربوط باید با جارو کاملاً تمیز شود.روی نواحی شسته شده بکشید.
سطوح براق را با دقت به صورت مرطوب تمیز کنید و با موم صیقل دهید تا زنگار آن را بهبود بخشید. واکس کثیف ایجاد شده باید با الکل سفید پاک شود و سطوح دوباره واکس بخورند. برای سطوح مهندسی شده، از روغن یا احیا کننده رنگ لاکی، و یک پارچه نرم استفاده کنید
چگونه کف های لمینت را تمیز کنیم
کف های لمینت باید به صورت منظم جارو یا جارو برقی کشیده شوند. استفاده از پارچه نم دار مناسب است اما هرگز کف را در آب نخیسانید. اگر چه آنها مقاوم در برابر آب طراحی شده اند.
بیشتر چیزهایی که روی لمینت ریخته می شوند می توانند با پاک کننده های خانگی پاک شوند اما، اگر لکه متعلق به روژ لب، جوهر یا ماژیک دائمی است از استون استفاده کنید.
چگونه کف های سرامیک را تمیز کنیم؟
چنانچه به طور مرتب سرامیک‌ها را تمیز کنید از تجمع لکه های پایداری که به سختی از بین خواهد رفت، جلوگیری خواهید کرد. ریختن کمی الکل و پودر ماشین لباس شویی در آب برای تمیز کردن سرامیک هم راهکار خوبی است.

در حین تمیز کردن سرامیکها، اگر متوجه شدید خطوط بین سرامیک کدر و بدرنگ شده است، مقدار کمی ماده شوینده به یک لیتر آب بیفزایید. سپس با اسفنج آغشته به این محلول، با دقت خطوط میان سرامیک‌ها را پاک کنید تا لکه‌ها و مواد زائدی که در این خطوط میان سرامیک‌ها به وجود آمده است با استفاده از همان محلول یا حتی آب خالص پاک شوند.
مراقب باشید از مواد شوینده غلیظ و قوی برای سرامیک استفاده نکنید. زیرا ممکن است روی سطح آن‌ها خط بیفتد و آسیب جدی ببیند. همیشه پیش از هر نوع ماده پاک کننده، برچسب زوی آن را مطالعه کنید تا با اطمینان کافی استفاده کنید.
چگونه پارکت را تمیز کنیم؟
با جاروبرقی شروع کنید و تمام سطح کف را جارو کنید تا بیشتر خاک و گردوغبار روی آن پاک شود. بسیاری از جاروبرقی‌ها قابلیت جارو کردن سطوح سخت را نیز دارند و با عوض کردن سر آنها می‌توان سطوح سخت را نیز جارو کرد. ولی اگر جاروبرقی شما این ویژگی را ندارد، از آن استفاده نکنید؛ چون برس چرخشی موجود در سر جاروبرقی روی سطح پارکت خراش ایجاد می‌کند. در این موارد بهترین کار استفاده از لوله‌ی خرطومی جاروبرقی با یک سَریِ نرم است؛
سپس از جارو برای زدودن ذرات ریزتر استفاده کنید. قبل از تمیز کردن پارکت حتما باید تمام گردوخاک و کثیفی سطح آن را پاک کنید. چون ذرات گردوخاک هنگام شست‌و‌شو مانند ساینده عمل می‌کنند و باعث ایجاد خراش روی پارکت می‌شوند؛
در پایان، پارکت را با زمین‌شوی مرطوبی تمیز کنید. نکته‌ی مهم در تمیز کردن کفپوش‌های چوبی سخت، استفاده از حداقل رطوبت ممکن است. بیشتر اوقات استفاده از آب به‌تنهایی برای تمیزکاری‌های معمول و روزانه کافی است. حتما هر بار که زمین‌شوی را خیس می‌کنید، آن را خوب بچلانید و آبش را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *